Chirurgické odstránenie znamienok

Zverte odstránenie znamienok do rúk plastickým chirurgom

Chirurgické odstránenie znamienok je  v súčasnosti jediná a odborne prijateľná metóda odstránenia znamienok. Po zákroku, ktorý vykonáva plastický chirurg sa odobraté tkanivo zasiela na odbornú analýzu, kde sa zisťuje,  či tkanivo nevykazuje známky bujnenia.  V súčasnosti je možné niektoré kožné útvary odstrániť aj inými metódami ako je odstránenie zmrazením, vypaľovaním alebo laserovaním,  pre znamienka však zásadne platí, že sa odstraňujú chirurgicky.

Kde a kedy sa najčastejšie odstraňujú znamienka?

Najčastejším dôvodom  návštevy pacientov v ambulancii plastického chirurga je estetický dôvod, kedy znamienko nositeľovi prekáža, hlavne jeho veľkosť a tvar resp. sa nachádza  v takej zóne na tele, ktorá je viditeľná a nezakrýva ju odev.

Druhým najčastejším dôvodom je skutočnosť, že znamienko  je  priestorovo vypuklé a prekáža pri nosení odevu napr. spodného prádla –  u žien často pri nosení podprsenky alebo zasahuje do intímnej zóny pohlavných orgánov alebo do vlasovej časti hlavy a prekáža  pri umývaní  a sušení vlasov.

Tretím dôvodom je dôvod zdravotný. Po diagnostike spravidla dermatovenerológom na základe zmeny farebnosti alebo pri známkach bujnenia štruktúr lekár odporúča, že  znamienko je potrebné odstrániť.

Ako to prebieha

Lekár po podaní lokálnej anestézy odstráni chirurgickým obrezaním celé znamienko aj s koreňovou časťou. Vzniknutý  uvoľnený priestor zošije podľa potreby najprv hĺbkovo a následne  aj povrchovo. Najčastejšie veľkosti  znamienok sú do 5 mm a nezriedka  sa vyskytujú aj 1-3 a viac cm znamienka. Odstránenie znamienok  na väčších plochách je časovo náročnejšie aj z dôvodov potreby dôkladného  odstránenia všetkých častí.  Spravidla odstránenie  jedného menšieho znamienka  trvá cca 10 minút. Na jednom zákroku je možné vyrezať  do 4-5 znamienok.

Prečo si dať odstrániť znamienko plastickým chirurgom?

Odborná práca plastického chirurga je nesmierne dôležitá hlavne vtedy keď sa znamienko nachádza na tvári,  v dekolte, vo vlasovej časti alebo keď je veľmi veľké alebo vykazuje už známky bujnenia. Tvár každého z nás  je najcitlivejšia oblasť a každé  nepekné hojenie  a zjazvenie zasahuje do estetiky tváre a môže vyvolať nepríjemné pocity  napr. u mladých dievčat a žien. Práve plastický chirurg vás upozorní na to, aký efekt vie zákrokom dosiahnuť.

Je dobré poznať aj to,  že  je potrebné hojeniu dať čas, na rôznych miestach tela  je rôzna dĺžka  a forma hojenia. Úplne vyhladenú  pokožku  a celkom bez zjazvenia nie je možné dosiahnuť ani pri najlepšej práci chirurga. Po zákroku sa neodporúča plávanie, saunovanie ani aktívne cvičenie a dvíhanie bremien. Výber stehov a následné kontrola sú súčasťou ambulantnej starostlivosti.

V záujme pacientov podrobujeme každé znamienko, ktoré vykazuje akékoľvek farebné odlišnosti histologickému vyšetreniu aby sme dostatočne včas odhalili prípadný nádor. Súčasťou záverov je aj informácia o tom, že bolo odstránené celé znamienko  – to znamená že celá lokalita je čistá.

Odoberajte novinky z našej kliniky

Top